2 października 2006 roku nastąpiła inauguracja działalności bursy.
Po wstępnej adaptacji części „starego internatu” i uzyskaniu w ekspresowym tempie wszystkich możliwych zezwoleń, pokoje na parterze zaczęły się zapełniać mieszkańcami.
Stało się to możliwe przede wszystkim dzięki uporowi, dyplomacji i nieustępliwości prezesa Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Nakle Śląskim p.Teodora Horzeli ale także dzięki wydajnej pomocy p. Jana Kiedrzyna i p. Zenona Nowaka. Musieli wykazać się dużymi umiejętnościami remontowo-budowlanymi.
Po przekształceniu internatu szkolnego w bursę, zaistniała możliwość zamieszkania uczniów nie tylko z „Rolnika” ale również z innych szkół powiatu tarnogórskiego.
Na początku warunki mieszkaniowe były trudne. Wyposażenie pokoi, czyli tapczaniki, szafy, stoliki, krzesła liczyły sobie po 40 lat. Do tego nieszczelne okna, niedomykające się drzwi, stare podłogi.
Ale ponieważ być albo nie być wielu uczniów zależało od funkcjonowania bursy, zakasalimy rękawy i wspólnymi siłami, przy pomocy młodzieży i ich rodziców stworzylimy w przeciągu kilku lat bursę o wysokich standardach.
Przez 9 lat, dzięki Organowi Prowadzącemu, którym był utworzony przez Stowarzyszenie Absolwentów Szkół Rolniczych w Nakle Śląskim – Zakład Gospodarczy ”Bursa” SASR sp.k a od 1 stycznia 2017 organem prowadzącym jest Zakład Gospodarczy „BURSA” Sp. z o.o. , wymieniono w bursie wszystko co się dało, a więc: tapczaniki, meble, drzwi, okna, instalację elektryczną, wodną. Na użytek młodzieży urządzono świetlicę z kącikiem telewizyjnym i stanowiskami komputerowymi z drukarką. Dostępna jest bezprzewodowa sieć internetowa, pralka, lodówka, kącik sportowy (mała siłownia, ping pong, bilard i zajęcia w sali sportowej.
Stworzono pokoje cichej nauki. Dla specjalnych gości udostępniamy 2 pokoje gościnne z własnymi węzłami sanitarnymi. Ogródek został uprzątnięty, uruchomiliśmy ponownie duży murowany grill, który służy nam i gościom w czasie ognisk. Tego terenu od 7 lat pilnuje bokser Bursak, który trafił do nas jako szczeniak.
Opiekunów znajduje wród młodzieży. Z innych prac modernizacyjnych wymienić należy: remonty łazienek i toalet, częściowe utwardzenie obejścia oraz gruntowny remont kuchni i stołówki, korytarzy przy stołówce i w bursie. Od kilku lat posiadamy pełny monitoring oraz ochronę zewnętrzną.
Wśród pracowników dydaktycznych od samego początku do chwili obecnej zatrudnieni byli: Jan Kiedrzyn, Zenon Nowak i Iwona Mokrus, póniej rotacyjnie uzupełniali Grono Pedagogiczne: Joanna Jasiok, Łukasz Janas, Dorota Horzela i śp. p. Jan Smętek. Pracownicy obsługi to: Urszula Lipok (od początku funkcjonowania bursy), Katarzyna Bednarczyk, Sabina Zawodny, Elżbieta Ćwienczek, śp. p. Jolanta Ronka, Katarzyna Kulaj, Celina Nickel, Sabina Dziuk, Danuta Jany, Adam Pawlik. Księgowością zajmuje się p. Katarzyna Wasążnik (Horzela). Dotychczas zapewnilimy pobyt dla 252 uczniów – 138 dziewcząt i 114 chłopców, wsród nich jest 76 absolwentów – 40 dziewczyn i 36 chłopców.
Wielu wychowanków bursy otrzymało nagrody i wyróżnienia. W czasie swojego pobytu w bursie wyróżnili się:
Agata Kożuchowicz, Justyna Będkowska, Edyta Wojciechowska i Marlena Szweda. Ze stałych sympatycznych tradycji w Bursie należy wymienić: Chłopaki Bursaki, z Kociaka w Bursaka, Wigilia czy Pożegnanie Maturzystów. Cztery razy (2006, 2009, 2010, 2013) gościliśmy francuskich rówieśników jako naszych mieszkańców w ramach wymiany uczniowskiej. Za każdym razem te trzytygodniowe pobyty w naszych murach kończyły się pięknymi i trwałymi przyjaźniami. Z innych zacnych goci można wymienić: trzykrotne warsztaty muzyczne
węgierskiego chóru im. Chopina z Bekescaby, wycieczkę grupy liturgicznej z parafi Buk, pobyt dzieci białoruskich z Grodna, uczestników Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego, olimpijczyków (z 25 szkół) i jurorów XXXVII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych oraz rapera Dobromira „MAK” Makowskiego.
Udzieliliśmy również kilkudniowego schronienia miejscowym pogorzelcom.
„Bursa była zawsze dla mnie drugim domem i na zawsze nim pozostanie.
Nigdy nie zapomnę tych czterech lat spędzonych w bursie i ludzi, których poznałem” – Maciej Będkowski (2006 – 2010)